Zebrapinty

A fiatal madár az ivarérettséget 11 hetesen éri el. A költési időszak különböző. A fészek fűből és ágacskákból lazán összefűzött kupolaforma, oldalsó bejárattal. Tollal, gyapjúval vagy szőrrel bélelik, a talajtól kettő, de néha akár kilenc méteres magasságban is épülhet az eukaliptuszfákon. A fészekalj 3–7 fehér tojásból áll, amelyeket a madár tetszőleges időben rak. A száraz területeken többnyire az esős évszak után, amikor jó a táplálékellátás. Mindkét szülő kotlik 12–16 napig a tojásokon. A fiatal madarak 22 naposan repülnek ki, de a szülőkkel maradnak a következő fészekalj felneveléséig.

Zebrapinty szaporítása:

Itt már a Zebrapinty reprudukálása a fő célkitűzés, mely nagyobb szakértelmet, helyet, több időt és nagyobb ráfordítást igényel, de már gazdasági vonzata is van.
Beszerzésnél már törekedni kell a jó tenyészpárok megszerzésére, vagy saját törzsállomány kialakítására. El kell dönteni, hogy volieres, vagy egypáras rendszerben akarjuk szaporítani a Zebrapintyeket. A döntés következményeképpen kell a tartási feltételeket kialakítani. Ha ez megvan jöhet a beszerzés, ami általában ugyanaz mint a korábbiakban leírtak, de ajánlatos a beszerzéskor a tenyészetet meglátogatni, felmérni a tenyésztési körülményeket és a törzsállomány átlagos kondícióját megtekinteni. Esetleg az éves átlaghozamot megtudakolni a tenyésztőtől. Ezek az adatok közvetlen tájékoztatásul szolgálnak a jövőbeni eredményes szaporításhoz. Egyáltalán a látottak eldöntik, hogy vegyek e az állományból, vagy keressek más tenyészetet. Ez egy kicsit macerásnak tűnik, de a későbbiekben kamatostul megtérül a szaporulat egyedszámában és a nevelési hajlamban, esetleg a börzén, vagy kereskedőnél vásárlás esetén előre nem látható tenyésztési hibák kiküszöbölésében.
Zebrapinty többpáros volieres, vagy madárszobás szaporítása:
A szaporítás egyik legelterjedtebb formája a legkevesebb ráfordítást és munkát igényel, de hátránya a gyérebb szaporulat a madarak egymásközötti versengésének következtében, főleg abban az esetben, ha az elhelyezésük zsúfolt, vagy nem elég tág.
10 pár együttneveléséhez minimálisan 5 x 2 x 1,5 méteres röpde és a hozzácsatlakozó védőházikó, 15 - 20 fészekodú szükséges megfelelő méretű etető az átmérője minimálisan 20 cm. - az itató legalább 0,5 literes a fürdető edény átmérője 35 - 40 cm legyen.
10 nél több pár esetén a röpde nagyságát ha lehet a hosszúságára növeljük, egy párra 1 köbméter teret számítva + a védőházikó a fészekodúkat a zárt helyiségben szeretjük fel úgy, hogy plafonközelséget érezzenek. Ezt elérhetjük azzal is ha a fészekodú fölé egy 3o x 3o -as lemezt szerelünk, illetve alacsonyabb menyezettnél közvetlen a mennyezet alá helyezzük el az odút. A sikeres fészkelés megkezdése érdekében friss fészekanyag mindig legyen a volierben egészen addig, míg a Zebrapintyek a tojásokat elkezdik lerakni. Ezután szedjük el azt, mert a hím hajlamos a továbbépítésre és a frissen lerakott tojásokat letakarja, a tojó meg újrakezdi a tojásrakást.
Ha fiatal Zebrapintyeket szerzünk be szaporításra feltétlen várjuk meg a 9 - 10 hónapos életkor elérését, így biztos és jól fejlett madarakat állíthatunk szaporításba.
Veszekedős, fészekdúlós Zebrapinty hímeket szedjük ki a volierből, vagy tegyük külön kalitba, vagy adjuk el. A volieres szaporításnál az ilyen hím a teljes állomány szaporodási készségét visszaveti és a várt eredmény nem következik be.
A félig nyitott odúk használata e szaporítási módnál nem ajánlott, mivel a fiatal Zebrapintyeket könnyen kirebbentheti egy kíváncsiskodó idegen volier lakó. A szülők figyelme esetleg nem terjed ki a kiesettre és könnyen elpusztulhat néhány órai nemetetés után.

Zebrapinty egypáros szaporítása:
A tömegtermelés eszköze, az évi szaporulat akár a többszöröse is lehet a volieres szaporítási módnak. Igazi rutinmunka az ilyen szaporítás. Megfelelő méretű ( 8o x 45 x35 cm) kalitkában önetetővel, önitatóval, fürdetővel ellátva akár kétnaponta is etethetők a madarak, de kivételt képez a fiókanevelés időszaka, amikoris naponta kétszer kell lágyeleséget a párnak adni, illetve naponta friss vízellátás is ajánlott.
Megfigyelték, hagy a zebrapintyek friss víz adása után intenzíven etetik maggal a fiókákat. Ezt a szokásukat kihasználva egyes tenyésztők késő délután, de még elég világosban, vagy mesterséges világításnál friss vizet adnak a fiókanevelő szülőknek, akik jól megtömik a kicsiket maggal. Eredmény, aprókák nem éhezik a hosszú éjszakai pihenő alatt gyorsabban fejlődik, hamarabb repül ki és erősebb a felépítése.
Ugyanezt a technikát alkalmazzák a fiatal Zebrapinty nevelésénél. Naponta többszöri friss víz adásával több mageleség fogyasztására ösztökélik a fiatal madarakat így a növekedésük gyorsabb, hamarabb piacképesek. (Szerk.: ez hasonlít a csirkeneveléshez )
A sikeres szaporítás egyik feltétele a megfelelő páronként megtermékenyített tojásszám elérése. ( 5 - 6 db) Ahhoz, hogy a Zebrapintyek biztosan elérjék ezt, két alapvető szabályt kell betartanunk. 1, a párok-összeállításánál a Zebrapinty tojónak nagy hozamú ( évi .15 - 25 fióka) szülőktől kell származnia, 2. a Zebrapinty hímnek meg olyan pártól, melyek hosszú időn át ( több fészekalj) mindig megtermékenyített tojást raktak és ki is keltették azt.
Így e két kiváló genetikai hajlam összeadódik és csúcsteljesítményre lehet képes a megfelelő tartási viszonyok mellett.
E genetikai előnyt lehet fokozni a megfelelő mag és lágyeleség biztosításával, illetve a hozamnövelő E- vitamin megfelelő időben való adagolásával.

Asztali nézet